İçindekilerin Faydaları

Yeşilçay : Normal kahvenin sekizde biri kadar kafein içeren yeşilçay, bu anlamda bir zarar içermiyor. Çünkü ölçülü kafein yarar bile getiriyor. Son yıllarda yeşilçayla ilgili olarak en çok gündeme gelen ise, kilo vermeye yardımcı olup olmadığı. Bu konuda birçok araştırma yapıldı. Varılan sonuçlar, yeşilçayın metabolizmayı hızlandırdığını ve yağların yakılmasına yardımcı olduğunu gösteriyor. Yılda birgün toplanan bu egzotik çay yapraklarının her biri farklı faydalar sağlıyor. En güzel yeşilçaylar, genç fidanların en üst iki sırasında henüz açılmamış aromatik yaprak filizlerinden elde edilir. Kilo vermede en etkili olan çayın ise ” Wulong Tea” olduğu söyleniyor.

Kiraz Meyve Sapı: Kiraz sapında potasyum tuzları ve tanen bulunmaktadır. Ayrıca protein, karbonhidrat, fosfor, kalsiyum, demir, sodyum mineralleri ve A, B, C vitaminleri bulunmaktadır. Bu özelliklerden dolayı idrar arttırıcı, kabızlık giderici ve kuvvet verici etkiye sahiptir. Ayrıca idrar arttırıcı etkisinden dolayı böbrekteki kum ve taşları sökerek dışarı atılmasını sağlar. Vücudun fazla suyunun atılmasına yardımcı olarak böbreklerin, karaciğerin ve kalbin yükünü hafifletir. Sonuç olarakta fazla kiloların atılmasına yardımcı olur.

Rezene:’REZENENİN  bağırsak motilitesini (bağırsak hareketini) arttırıcı ve antispazmotik (spazm çözücü) etkileri bilinmektedir. Bronş mukozası üzerinde üzerinde ekspektoran (balgam söktürücü) olarak etki ettiği bilinmektedir. Solunum yolları ve hazımla ilgili rahatsızlıklarda, baş dönmesi, damar tıkanıklığı, mide ve bağırsak gazları için kullanılmaktadır. Böbrek ve mesane taşlarını düşürücü, iltihapları kurutucu, bitki çayları ile kurt düşürücü, sinir yatıştırıcı ve vücudu kuvvetlendiricidrog karışımlarının terkibinde yer aldığı bilinmektedir.

Kekik: Drog uçucu yağındaki maddelerden dolayı kuvvetli antibakteriyel (bakterileri meneden), ekspektoran (balgam söktürücü) olarak kullanılmaktadır. Uçucu yağdaki timol ve karvakrol bronşlar üzerinde spazmolitik (spazm çözücü), sekretolitik (salgı arttırıcı), iştah açıcı, hazmı kolaylaştırıcı ve karminatif (midevi) etkisi bilinmektedir. Antibakteriyel, sekretolitik ve bronkospazmolitik etkileri nedeniyle solunum yolları enfeksiyonlarında, soğuk algınlığında kuru ve balgamlı öksürüklerde yararlanılmaktadır. Ağrı kesici olarak kullanılmaktadır.

 

bamya çiçeği çayının faydaları : Ferahlatıcı ve yatıştırıcıdır. Antiseptiktir. Kanı temizleme özelliği vardır. Şeker hastalığına karşı etkilidir. İltihap gidericidir. Kandaki şeker oranını düzenler. Mikrop öldürücüdür. Şeker hastalığına karşı etlidir.

Mate Çayı  (Mate Çayının Faydaları) Mate, Güney Amerika’da yetişen “Ilex Paraguayensis” isimli bitkinin yeşil yapraklarıdır. İlk kullanıcıları Güney Amerika yerlileri olup, sonraları Cizvit rahipleri tarafından düzenli olarak üretilmiş ve uyarıcı etkisi nedeni ile çay ve kahve yerine tüketilen günlük bir içecekolarak kullanılagelmiştir. Asırlardır Güney Amerika yerlileri tarafından güç ve şifa kaynağı olarak tüketilen Mate çayı, bu özellikleri ile kıtanın milli içeceği.Mate Çayı, en çokParaguay’da yetişen tropikal bir bitkiden (Ilex paraguayensis) elde edildiği içinParaguay Çayı olarak da biliniyor.

Mate Çayı tüm dünyada obezite tedavisinde kullanılıyormuş. Vücutta yağ emilimini engelliyor, yağların hızlı yakılmasını sağlıyor ve vücuttan su atılımınıkolaylaştırıyormuş. Aynı zamanda kafein benzeri özelliklere sahip fakat kafeinin kötü etkisine sahip değilmiş. Her yaş kullanabilirmiş  metabolizması yavaş işleyen kişiler için son derece sağlıklı bir içecekmiş. Tam etki için günde üç fincan tüketilmeliymiş. 

Vücutta neler yapar?

1.Vücuttan su atımını kolaylaştırır, böylece ödem giderici etki sağlar. 

2.Yağların hızlı yakılmasını sağlar. Bu nedenle rejimlerde ve obezite tedavisinde sıkça kullanılır.

3.Yüksek orandaki vitamin ve mineral içeriği ile vücuda enerji verir.

4.Dokuları zararlı dış etkenlere karşı koruyarak, yaşlanma etkilerini geciktirir, vücudun direncini artırır.

Ardıç Tohumu nun faydaları:

* Uyarıcı ve iştah açıcı özelliği vardır.

* Vücuda kuvvet verir.

* Kansızlığa karşı iyi bir kalkandır.

* Hastalık sonrası, nekahet devresini kısaltır.

* İyi bir antiseptiktir.

* Kandaki şeker oranının düşürülmesine yardımcı olur.

* Kadınlarda görülen beyaz akıntıyı keser, adet ağrılarını azaltır.

* Kuvvetli bir idrar söktürücü olan Ardıç, böbrekleri ve idrar yollarını temizler.

* Mide ve bağırsak gazlarını giderir.

* Terletici bir bitki olduğu için vücutta biriken fazla suyu boşaltmaya yardımcı olur.

* Romatizma şikâyetlerini azaltır.

* Solunum yolları enfeksiyonlarından koruyucu özelliği vardır.

* Bol miktarda C vitamini içerir.

Ahududunun Faydaları

Ahududu doku ve damar büzücüdür. Bu özelliğiyle diyareyi keser, peklik verir. 

Aynı niteliği nedeniyle: Kadınlarda beyaz akıntıyı keser; aybaşı dönemindeki aşırı kanamaları azaltır ve aybaşı durumunu düzene sokar. Doğum yapacak kadınlarda rahim kasılmalarını düzeltmede, doğum sancılarını azaltmada ve doğum olayını kolaylaştırmada etkilidir. Ancak, bu dönemlerde düzenli olarak alınmalıdır. 

Ahududu bedeni güçlendirici bir toniktir. 

Terletici, ateş düşürücü ve serinletici etkileri de vardır. 

Bütün bu etkileri sağlamak için ahududu bitkisinin körpe yaprakları toplanıp güneşsiz ve havadar bir yerdekurutulur. Olgun meyveler ile kurutulmuş yapraklar karıştırılır. Bu karışımdan 2 tatlı kaşığı alınıp üzerine kaynamış su dökülerek 10-15 dakika bekletilip bir infüzyon hazırlanır. Bu infüzyondan istendiği kadar içilebilir. 

Ayrıca ahududu, boğaz ve bademcik ağrılarına, ağız ülserleri ve kanayan dişetlerine iyi gelir.

Bu etkilerinden yararlanmak için yukarıda tanımı verilen infüzyonla ağızda derin derin gargara yapılır. 

Böğürtlenin faydaları 

İçeriğinde bulunan ellagik asit antikanserojen madde olarak biliniyor. Bu madde kanser hücrelerinin ve tümörün büyümesini engelliyor. Göğüs ve rahim tümörünün büyümesini engellediği Amerika'da Kuzey Carolina'daki Clemson Üniversitesi'nde yapılan araştırmalarda tespit edilmiş. 

Hafızaya iyi geliyor. 

Yaprağından yapılan çay  ağız yaralarını iyileştiriyor. 

Kanı temizliyor. 

Cildi güzelleştiriyor. Bu sebeple kozmetikte de çok kullanılıyor. 

Böğürtlen suyu kan şekerini dengeliyor. 

Bol vitamin içeriyor. Özellikle içeriğindeki B grubu vitaminler çocukların gelişimini olumlu yönde etkiliyor.

Sarı kantoronun faydaları: Yakın geçmişte Avusturyada yapılan bir bilimsel deneyde, kullanılan bir sarı kantaron preparatı, deneklerin %67’sinin hafif ve orta dereceli depresyondan kurtulmalarını sağlamıştır. Bu sonuç, daha önceleri yapılmış olan benzer deneyleri doğrular niteliktedir. Sarı kantaron yağına kırmızı rengini veren Hypericin adlı ana etken maddedir. Bu madde antidepressif ve çok güçlü antiviral etkilere sahiptir. Bu etki (virüslere karşı etki) öyle güçlüdür ki, geçtiğimiz yıllarda, AIDS’e karşı etkili olup olamayacağı konusunda geniş kapsamlı laboratuar araştırmaları yapmak gereği duyulmuştur. Doğrudan bitki kullanımı yoluyla pek çok virütik hastalığın tedavi edilebileceği ise kanıtlanmış bir gerçektir. 

Sarı kantaron, sinirsel rahatsızlıklara karşı kullanılabilecek en değerli şifalı bitkilerden biridir. Bitki geleneksel olarak da zaten hep, korku, gerginlik, uykusuzluk ve depresyona karşı kullanılagelmiştir. Özellikle menopoz döneminde görülen bu tür rahatsızlıkların tedavisinde çok olumlu sonuçlar alınabilir. Uykuda idrar kaçırma da sarı kantaron çayı ile tedavi edilebiliyor, çünkü bu rahatsızlık genelde ruhsal nedenlerden kaynaklanır. 

Hormon düzeyindeki değişikliklerin belirtilerini azaltan ve bedene yeni güçler kazandıran özellikleri sayesinde menopoz sıkıntılarına karşı sarı kantaron çayı mutlaka kullanılmalıdır. 

Sarı kantaron ayrıca, karaciğeri ve safrakesesini güçlendirebilen önemli bir toniktir. 

Dudak uçuğu(herpes) , suçiçeği ve zona, nevralji, bel ve sırt ağrısı, kas ve eklem ağrıları da bitki çayı, tentürü ve preparatları ile tedavi edilebilir. 

 

 
GK.